Spordiennustustel osalemise piirangud spordiga seotud inimestele Suurbritannias

Spordiennustused on väga populaarne ajaviide, mis on saanud alguse lihtsast spordivõistlustele panuste tegemisest. Suurbritannias pole jalgpallselles osas erand. Tõsiasi on seegi, et kihlvedude puhul korraldatakse sagelipettuseid, millega on seotud kas sportlased ise või spordivõistluste korraldamisega seotud inimesed. Suurbritannia on hea näide kõrgetest standarditest, mil moel tohivad need inimesed olla spordiennustustega seotud.

 

Inglismaa jalgpalli tööd korraldav Inglismaa jalgpalliliit on seadnud keelu jalgpalli puudutavatelkihlvedudel osalemiseks kõigilejalgpalliga seotud inimetele – mängijatele, mänedžeridele, klubi töötajatele ja teistele seotud isikutele. Keeld sõltub tasemest, mille võistlustest vastav meeskond osa võtab.

 

Nimetatud isikutel on keelatud teha panuseid ükskõik millistele jalgpalliga seotud kihlvedudele kogu maailmas või jagada siseteavet ükskõik kellega, kellest võiks arvata, et ta kasutab talle saadaolevat informatsiooni kihlvedudel osalemiseks või teistel ebaseaduslikel, ennustuste tegemisega seotud eesmärkidel. Kihlveod on keelatud järgmistele isikutele:

 

  • Kõik mängijad, mänedžerid või klubi töötajad, kes on seotud ükskõik millise klubiga, kes on meesteliiga süsteemis kaheksa parima seas.
  • Kõik eelpool nimetatud isikud kahest kõrgemast naisteliiga tasemest (super league ja women’schampionship).
  • Kõik võistluste korraldamisel osalevad kohtunikud ja treenerid, kes tegutsevad 3. või kõrgema taseme kohtunike klassifikatsiooni järgi.
  • Kõik isikud, kes on seotud meeste- või naisteliigade madalama taseme klubidega, aga ka 4. taseme või madalama taseme kohtunikud. Neile isikutele kehtib keeld nende võistluste kohta, kus nad ise osalevad või mille tulemust võivad mõjutada. Nad ei või panuseid teha ka neis liigades, kus nende meeskond võistleb.

 

Kõigil nimetatud isikutel on keelatud reklaamida spordiennustus tega seotud tegevusi, kus neil endal on keelatud eelpool nimetatudpõhjustel osaleda. Samas kehtib see üksnes üksikisikutele ja nende tegevusele. Kui klubil või liigal on sõlmitud leping mõne kihlveokontoriga nende reklaami kasutamiseks näiteks meeskonna särkidel, siis ei vastuta mängijad reeglite rikkumise eest.