Tuntud kihlvedude skandaal

Pesapall on üks USA populaarsemaid spordialasid, mida peetakse sealse spordi kroonimata kuningaks. Seetõttu pole ka üllatav, et üks suuremaid skandaale USA spordiennustuste ajaloos on seotud just selle spordialaga.

 

1919. aastal mängis Chicago White Sox meeskond Cincinnati Reds meeskonna vastu maailmakarika võistlustel, mis on USA profipesapalli puhul kõige olulisemad võistlused. Professionaalne kihlveokontorite klient Joseph Sullivan otsustas üheaegselt kihlvedudel õnne proovimisele ka mängu osalistega tulemuse suhtes kokkuleppele jõuda.

 

Tuleb arvestada, et toona ei olnud kihlvedudel petmine veel nii levinud, kuna sellega tegelesid alguses vaid jõukamad inimesed. Alles 20. sajandi algul hakkasid ennustused ka keskklassi inimeste seas populaarsust koguma ning kihlvedusid hakati korraldama nende seas populaarsetele aladele nagu pesapall. Toona ei olnud ka tulemuste kokkurääkimine veel ebaseaduslik, kuna polnud toimunud ühtki juhtumit, mis selle üle mõtlema oleks sundinud.

 

Igatahes tegi härra Sullivan kõrged panused mängu tulemustele, leppides enne kokku kaheksa White Sox’i mängijaga, et need eesmärgipäraselt kaotaksid. Tema lootus ennustusega võita sõltus Arnold “Chick” Gandil, Eddie Cicotte, Oscar “Happy” Felsch, “Shoeless” Joe Jackson, Fred McMullin, Charles “Swede” Risberg, George “Buck” Weaver ja Claude “Lefty” Williams tegevusest. Ta lubas igale mängijale 10 000 dollarit, kui need ühiselt mängu saboteeriksid ja meeskonnana kaotaksid, mis tooks Sullivanile oma panuste eest suure võidu.

 

Skandaali paljastamine ei oodanud end kaua, kuna pesapallis on kaheksa mängijat väga suur osa meeskonnast. Nende tahtmatust head mängu mängida ei olnud raske märgata ning ükshaaval tunnistasid nad, et mängu tulemus oli kokku lepitud. Peagi jõuti otsapidi ka Sullivanini, kes pidi kihlveokontorile võiduraha tagasi maksma. Kõigile kaheksale sportlasele keelati elu lõpuni pesapalli mängimine.

 

Skandaali mõju oli tegelikult positiivne nii pesapallile kui ka spordiennustus, kuna peagi pärast seda võttis liiga vastu reeglid, mis keelasid mängijatel enda kihlvedudega sidumise ning määras reeglite rikkumise korral trahvid.